Nízke stavy zamestnancov a nadčasová práca v spoločnosti Slovnaft, a.s.
Najprv definícia nadčasovej práce podľa Zákonníka práce:
1/Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.
2/Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť
so zamestnancom len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj
na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín,
3/Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.
4/V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.Ďalších 250 hodín možno nariadiť len po súhlase/ dohode so zamestnancom, respektíve ďalšie možnosti sú súčasťou dohody medzi odborovou organizáciou a zamestnávateľom.
Nadčasová práca nemôže byť súčasťou organizácie práce
z dôvodu nízkeho stavu zamestnancov zamestnaných na prevádzkach spoločnosti Slovnaft, a.s..
Na každej prevádzke v zmysle platných vnútropodnikových predpisov sú definované minimálne stavy pre bezpečné prevádzkovanie jednotlivých výrobných jednotiek a následne je podľa koeficientu, ktorý zohľadňuje čerpanie dovoleniek, kĺzavých zmien,prekážok v práci, práceneschopností stanovený celkový počet zamestnancov na každej výrobnej jednotke.
Faktom ostáva neúmerné každoročné narastanie nadčasovej práce v spoločnosti Slovnaft, aj napriek tomu, že spoločnosť prezentuje zdravý životný štýl svojich zamestnancov.
Jedine zvýšením koeficientu celkového počtu zamestnancov,
k minimálnym stavom je možné tento neželaný jav zastaviť a tak zlepšiť kvalitu života každého jedného zmenového zamestnanca.
S pohľadu zamestnancov by mala kvalita života spočívať vo voľnočasových aktivitách a venovaniu sa rodine a oddychu.
Preto vyzývame všetkých zamestnancov, aby prispeli k riešeniu tejto situácie, aj napríklad tým, že nebudú súhlasiť s navýšením nadčasovej práce o ďalších 250 hodín, nebudú súhlasiť s výmenami zmien a pomôžu nám prinútiť zamestnávateľa, sa zaoberať navýšením počtu zamestnancov na výrobných jednotkách.
Dnes zamestnávateľ v rozpore so zákonom zaradil nadčasovú prácu zamestnancov do typových rozpisov zamestnancov / tkz. Xové zmeny/ a rovnako v rozpore so zákonníkom práce nariaďuje nadčasovú prácu len preto, lebo organizačne drží nízky koeficient celkového počtu zamestnancov k minimálnym stavom a takto pokrýva nedostatok zamestnancov
na zastupovanie v čase dovoleniek, kĺzavého voľna, prekážok
v práci,práceneschopností, či rôznych školení a lekárskych prehliadok., ktoré sa majú realizovať v pracovnom čase zamestnancov a nie v čase pracovného voľna zamestnancov.
OZ ČLEN bude naďalej vyvíjať tlak na zamestnávateľa v tejto oblasti, tak aby sa zlepšila kvalita života všetkých zamestnancov spoločnosti.