Hromadná výpoveď – Legitímny prostriedok
HROMADNÁ VÝPOVEĎ ZAMESTNANCOV, AKO LEGITÍMNY PROSTRIEDOK NA DOSIAHNUTIE ICH POŽIADAVIEK.
Najúčinnejší zároveň najefektívnejší prostriedok na dosiahnutie požiadaviek zamestnancov voči zamestnávateľovi je takzvaná hromadná výpoveď. Hromadná výpoveď je krajnou možnosťou na dosiahnutie mzdových a sociálnych požiadaviek zamestnancov, vtedy, keď sú vyčerpané všetky možnosti kolektívneho vyjednávania, respektíve, ak zamestnávateľ nerešpektuje vôľu a požiadavky relevantnej skupiny zamestnancov, ktorí vedia formou hromadnej výpovedi urobiť tlak na zamestnávateľa a primäť ho k dohode. Toto je aj príklad obchodnej spoločnosti SLOVNAFT, a.s., ktorá v procese kolektívneho vyjednávania absolútne nerešpektovala záujmy a požiadavky zamestnancov vo výrobe a ktorým neostáva iná zákonná možnosť, ako ísť cestou organizovanej hromadnej výpovede.
Treba hneď na začiatku konštatovať, že právny poriadok Slovenskej republiky nepozná pojem hromadná výpoveď zamestnancov. Takzvanou hromadnou výpoveďou zamestnancov môžeme považovať v zásade, výpovede zamestnancov, koordinované odborovou organizáciou, alebo právnou kanceláriou, či zamestnancami samotnými. Treba to urobiť v mušketierskom pokriku „ Jeden za všetkých, všetci za jedného“ a čo v najväčšom počte. Lebo účasť bude rozhodujúca pre úspešnosť, respektíve spustenie akcie s názvom “ hromadná výpoveď“
Zamestnanci, ktorí v minulosti nabrali odvahu a odhodlali sa ísť touto cestou, dosiahli dohodu so zamestnávateľom a splnenie svojich požiadaviek.
Medzi najznámejšie príklady patria lekári nemocníc, ktorí stáli „ proti“ samotnej vláde SR a zastavili týmto spôsobom dokonca aj privatizáciu nemocníc, môžeme spomenúť aj sestričky z nemocnice v Humennom a aj nedávne hromadné výpovede operátorov z Jaslovských Bohuníc, ktorí žiadali navýšenie miezd o 30 % a v zásade sa im to aj podarilo a uzavreli v krátkom čase dohodu so zamestnávateľom a výpovede stiahli.
Treba si v prvom rade uvedomiť ekonomické možnosti zamestnávateľa, zhodnotiť ekonomické prostredie, v ktorom podniká a azda najdôležitejšou informáciou je analýza pracovného trhu a možnosti zamestnávateľa v krátkom čase nahradiť výpadok skúsených operátorov z výrobného procesu a schopnosť nových operátorov bezpečne prevádzkovať výrobné jednotky v spoločnosti SLOVNAFT, a.s.. Poviete si „bingo“, toto je v podmienkach najväčšej rafinérie na Slovensku nemožné a ideme do toho. Ale pre úspech takejto akcie je najdôležitejšie prekonať, asi najtypickejšiu vlastnosť zamestnancov na Slovensku a to je strach, obava zo straty zamestnania, respektíve chýbajúcu schopnosť určenia hodnoty samého seba v prostredí pracovného trhu vyspelej Európy. Treba sa v určitom momente rozhodnúť či ostaneme so sklonenými hlavami a podvolíme sa tým silným, dravým, bohatým, alebo sa dokážeme spojiť v jeden veľký zástup robotníkov a urobíme niečo v prospech seba samých. Ovocie tohto rozhodnutia, budú Vaše rodiny zberať v nasledujúcich aktívnych rokoch v zamestnaní, ako aj v rokoch zaslúženého odpočinku na dôchodku možno ešte ďalších 25 rokov života.
Ukončenie pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnanca
V tomto prípade môžete podať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo aj bez uvedenia dôvodu. Váš pracovný pomer sa však v tomto prípade neskončí okamžite, ale až po uplynutí zákonom ustanovenej alebo dohodnutej výpovednej doby.
- Dĺžka výpovednej doby je najmenej jeden mesiac.
- Ak ste zamestnaný u zamestnávateľa už dlhšie ako rok, dĺžka výpovednej doby je najmenej dva mesiace.
- Výpovedná dobazačína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca. Takže ak podáte výpoveď 13. júna, výpovedná doba začne plynúť až od 1. júla a skončí sa 31. augusta.
Okamžité skončenie pracovného pomeru zamestnancom
Pracovný pomer môžete okamžite ukončiť, ak:
- podľa lekárskeho posudku nemôžete ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdraviaa zamestnávateľ vás do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku nepreradil na inú pre vás vhodnú prácu,
- vám zamestnávateľ nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
- je bezprostredne ohrozený váš život alebo zdravie,
- ste mladistvý zamestnanec (teda máte menej ako 18 rokov) a nemôžete vykonávať svoju prácu bez ohrozenia svojej morálky.
Okamžite môžete skončiť pracovný pomer iba v lehote 1 mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozviete. Okamžité skončenie pracovného pomeru musíte oznámiť písomne, musíte v ňom vymedziť jeho dôvod a do 1 mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozviete, ho doručiť zamestnávateľovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť. Váš pracovný pomer sa však pri podaní výpovede neskončí okamžite, ale až po uplynutí zákonom ustanovenej alebo dohodnutej výpovednej doby.
Výpoveď, ktorá bola doručená zamestnávateľovi, možno odvolať len s jeho súhlasom. Odvolanie výpovede, ako aj súhlas s jej odvolaním treba urobiť písomne. Ak sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú, teda, ak zamestnanec odvolá výpoveď ústne a zamestnávateľ s týmto ústnym odvolaním tiež len ústne súhlasí, ich vzájomné dojednanie je platné. Z dôvodu zachovania právnej istoty oboch strán však je vhodnejšia písomná forma.
Ak došlo k účinnému odvolaniu výpovede, t.j. ak zamestnávateľ súhlasil, pracovný pomer bude naďalej pokračovať za nezmenených podmienok.
O ďalších krokoch a požiadavkách OZ ČLEN Vás budeme v blízkom čase informovať.