Zvyšovanie životnej úrovne
Jedno zamyslenie pre zamestnávateľov na Sovensku
V čase keď spoločnosť žije nedostatkom zamestnancov na pracovnom trhu a nízkou úrovňou miezd na Slovensku si treba uvedomiť, ktoré faktory k tomuto stavu prispeli.
V minulosti sme boli všetci svedkami bezbrehej privatizácie, ktorá mala za cieľ vytvoriť kapitálnotvornú vrstvu podnikateľov, keďže v postkomunistickom prostredí táto neexistovala.
Všetci sme boli v tom čase presvedčení, že títo privilegovaní privatizéri, ktorí sa dostali k obrovským majetkom, budú v budúcnosti postupovať voči svojim zamestnancom férovo a o obrovské bohatstvo sa dokážu podeliť so svojimi zamestnancami, ktorí boli, sú a budú tou pridanou hodnotou, vďaka, ktorej títo páni neuveriteľne zbohatli.
Dnes vieme, že to bol omyl a majitelia pozerajú pragmaticky výlučne na zisk a zvyšovanie životnej úrovne svojich zamestnancov im nič nehovorí, aj napriek tomu, že im to hospodárske výsledky dnes aj v minulých rokoch pohodlne dovoľujú.
Natíska sa otázka, prečo to na juhozápad od našich hraníc funguje, prečo zamestnanci porovnateľných firiem s porovnateľnou, či v mnohých prípadoch nižšou produktivitou práce zarábajú rádovo dvoj,trojnásobné zárobky voči nám.
Odpoveďou je jednoznačne obrovská chamtivosť zbohatlíkov, možno ich pocit, že sú nadľudia, možno sebaklam, že iným prístupom k zamestnancom, by stratili vážnosť medzi svojimi partnermi.
Neuvedomujú si, že oveľa väčšiu vážnosť a uznanie, by získali medzi svojimi zamestnancami, ktorí sú práve súčasťou ich bohatstva a jedine ich spokojnosť môže firme priniesť najväčší benefit v dnešnej dobe, kedy zápasia firmy
s nedostatkom kvalifikovaných a tiež nekvalifikovaných zamestnancov.
Nie prílev zahraničných zamestnancov, ale jedine progresívnejšie zvyšovanie mzdovej úrovne prinesie Slovensku návrat mnohých Slovákov zo zahraničia, pôrodnosť, aj sociálne vymoženosti, ktoré sú vo vyspelej Európe samozrejmosťou.