Otcovská materská dovolenka

MATERSKÁ OTCOVSKÁ DOVOLENKA
Niečo pre mladých slovnaftárov, výhoda, ktorá v minulosti nebola, ale dnes ju využíva stále viac uvedomelých zamestnancov. Zamestnávateľovi táto výhoda 
pre zamestnancov spôsobuje prirodzene nepríjemnosti, ale viniť z tohto legislatívneho opatrenia v prospech rodiny a problémov ohľadom ľudských zdrojov pre zamestnávateľa zamestnanca nie je na mieste. Je len hlúposť, alebo nevedomosť zamestnancov, keď nevyužijú tento prorodinný benefit. Zamestnanec nemusí mať žiadne výčitky voči zamestnávateľovi. Zamestnávateľ Vám rovnako nedá pre vaše pekné oči Európsku mzdu, preto obetovať v prospech zamestnávateľa čas strávený so svojim dieťaťom a manželkou je také slovenské, ale rozhodne nie európske.

Otec na materskej, matka doma. Podmienky, za akých môže otec pracovať

Materské poberá čoraz viac otcov. Spravidla sa na „materskej“ rodičia vystriedajú. Najprv ide na materskú mama, potom naskočí otec. Na to isté dieťa v rovnakom období nemôžu rodičia poberať materské naraz. Novinkou od januára 2019 je, že môžu byť obidvaja rodičia na materskej spolu, ak budú poberať materské na dve rôzne deti.

Častejšie sú však situácie, keď rodiny hľadajú možnosť, aby matka ostala s dieťaťom doma a otec si požiada o materské iba formálne s tým, že ďalej bude chodiť do práce.

Toto však Sociálna poisťovňa môže považovať za účelovú žiadosť o materské, preto sa podľa hovorcu Ing. Petra Višvádera posudzuje každý prípad individuálne.

Materské sa oplatí viac ako rodičovský príspevok

Kým materské je takmer na úrovni čistej mzdy zamestnanca – priemerná výška materského na Slovensku je okolo 639 eur, maximálne materské v sume 1 458,50 eur (v mesiaci, ktorý má 31 dní), rodičovský príspevok je vo výške 220,70 eur mesačne (suma platná od januára 2019), čo je veľmi výrazný prepad v rozpočte pri prechode z materskej na rodičovskú dovolenku.

Ak si to rodičia zrátajú, potom ľahko oželejú, ak matka príde o rodičovský príspevok (je to jedna z podmienok nároku na materské – nikto nesmie poberať v tom čase rodičovský príspevok), lebo materské prinesie rodine bezpochyby viac peňazí.

Rodičia chcú mať zároveň ošetrené tieto otázky, ak si otec požiada o materské:

  • Či sa musí matka vrátiť do práce – či nepríde o zamestnanie, ak zostane doma bez rodičovského príspevku a
  • Či si musí platiť odvody do zdravotnej poisťovne, resp. čo potom jej status na rodičovskej dovolenke bez rodičovského príspevku.

Matka sa nemusí vrátiť do práce, keď otec poberá materské

Matka síce musí požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o odobratie rodičovského príspevku z dôvodu, že si chce otec požiadať o materské, ale to neznamená, že ak prestane poberať rodičovský príspevok, zanikne jej aj rodičovská dovolenka.

Matka sa nemusí vrátiť do práce, ak otec poberá materské, rodičovská dovolenka jej aj ďalej trvá, a to až do troch rokov veku dieťaťa.

Treba odlišovať nárok na rodičovský príspevok (sociálna dávka) od rodičovskej dovolenky (voľno z práce, na ktoré má nárok každý rodič, ktorý oň požiadal zamestnávateľa, garantované Zákonníkom práce do 3 rokov veku dieťaťa).

Musí si matka platiť odvody, ak je na neplatenej rodičovskej?

Kým matky poberajú materské alebo rodičovský príspevok, štát za nich platí zdravotné odvody automaticky, sú považované za poistencov štátu. Tento status však stratia, nakoľko za poistenca štátu sa bude považovať otec poberajúci materské.

Mamy, ktoré zostanú doma na neplatenej rodičovskej (nerozviažu pracovný pomer so zamestnávateľom), si môžu platiť zdravotné odvody ako samoplatcovia, a to vo výške vo výške 66,78 eur mesačne (rok 2019).

Mamy, ktoré nemajú zamestnávateľa, sa môžu zaevidovať ako uchádzačky o zamestnanie na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, čím sa znova dostanú do kategórie poistencov štátu, za ktorých štát platí poistné na zdravotné poistenie.

Ak majú dieťa do 6 rokov veku, je tu ešte možnosť prihlásiť sa do Sociálnej poisťovne ako „osoby riadne sa starajúce o dieťa do šiesteho roku veku“ a štát za ne bude takisto platiť poistné.

Môže mať otec popri materskom príjem?

Rovnako ako pri matkách platí, že otec dieťaťa nesmie mať počas poberania materského žiaden príjem z toho pracovného pomeru, z ktorého sa mu vypláca dávka materské a ktorý má zmluvne dohodnutý so zamestnávateľom (príjem, z ktorého sa mu určuje materské).

Avšak môže mať iný príjem, a to aj u toho istého zamestnávateľa. Nie každý však má zamestnávateľa, s ktorým sa dá dohodnúť na inej pracovnej zmluve (s iným druhom práce) počas doby, kým bude otec poberať materské.

Pozor aj na podmienku prevzatia do starostlivosti

Podľa Ing. Petra Višvádera zo Sociálnej poisťovne si otec na materskej môže privyrobiť, ale musí ísť o inú prácu, v inom rozsahu a pod. Sociálna poisťovňa má svoju predstavu, ako sa posudzuje podmienka prevzatia dieťaťa do starostlivosti.

Podľa Ing. Petra Višvádera zo Sociálnej poisťovne otec „musí zabezpečiť dieťaťu tú časť starostlivosti, ktorú do prevzatia zabezpečovala dieťaťu matka, t. j. nestačí iba spísanie formálnej dohody s matkou o prevzatí dieťaťa do starostlivosti, ale musí ho reálne do starostlivosti aj prevziať.

Zároveň však musí dokázať, že sa popri tejto práci dokáže postarať o dieťa, teda je vhodné napr. aby mal pohyblivý pracovný čas, skrátený pracovný úväzok a pod.“

Matky neobmedzujú v pracovnej činnosti, ale ony nemajú podmienku prevzatia do starostlivosti

Podľa všetkého sa Sociálna poisťovňa cez podmienku „prevzatia do starostlivosti“ rozhodla prísnejšie posudzovať žiadosti o materské, aby zamedzila formálnemu čerpaniu materského zo strany otcov, ktorí poberajú dávku a zároveň ostávajú v pracovnom procese. 

Sociálna poisťovňa má za to, že „zákon definuje účel nemocenského poistenia ako poistenie pre prípad straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti, čo znamená, že dávka materské kompenzuje otcovi stratu na zárobku spôsobenú tým, že si skrátil pracovný úväzok alebo zmenil charakter práce tak, aby sa fyzicky o dieťa mohol starať.

Nie je striktne definované, o koľko si treba formálne krátiť pracovný úväzok vykonávaný počas materskej. Práve preto pobočka Sociálnej poisťovne každý prípad posudzuje individuálne, v závislosti od charakteru vykonávanej práce.“

Releated