Prestávka v práci a pracovný čas

Niečo k tvrdeniu, že prestávku v práci máte celú zarátanú do pracovného času, fakt nám nieje jasné čo momentálne 
v spoločnosti SLOVNAFT, a.s platí ohľadom súbehu zmien, času potrebného na očistu a prezlečenie a prestávky v práci, či pracovného času Preto budeme čakať na rozhodnutie Inšpektorátu práce aj v tejto otázke.

Je prezliekanie sa do pracovného odevu pracovným časom? Inšpektorát práce SR odpovedal!

V prípade, že pracujete vo výrobnom závode alebo na mieste, kde je k výkonu vášho povolania potrebné prezliekať sa do takzvaného pracovného odevu, určite vás zaujíma, či sa čas, ktorý strávite práve prezliekaním sa, započítava do čistého pracovného času.

Jeden nemenovaný občan sa prednedávnom rozhodol spýtať na spomínanú tému priamo Inšpektorátu práce Slovenskej republiky a odpoveď, ktorú od nich dostal, následne zverejnil prostredníctvom internetu. O tomto ste určite nevedeli!

Pre niekoho to môže byť smiešna otázka, ale ak máte nízky plat a každý deň ste kvôli tomu, že sa musíte po pracovnej dobe prezliecť, pozatvárať okná, dvere na celom objekte, nastaviť alarm a pod. aj o 20 min dlhšie v práci a navyše kvôli tomu nestíhate na autobus, tak vás táto otázka začne trápiť.

Odpoveď inšpektorátu práce SR

Na Národný inšpektorát práce (ďalej „NIP“) bol dňa 04. 10. 2018 doručený mail, v ktorom žiadate o informáciu ohľadom času na oblečenie pracovného oblečenia.

V nadväznosti na Vašu žiadosť Vám oznamujeme nasledovné:

Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v platnom znení (ďalej zákon č. 311/2001) v § 85 ods. 1 ustanovuje, že „pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.“ Zároveň § 81 zákona č. 311/2001 ustanovuje povinnosti zamestnanca medzi ktoré mimo iné patrí:

„a) pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi; nadriadeným je aj predstavený podľa osobitného predpisu,

b) byť na pracovisku na začiatku pracovného času, využívať pracovný čas na prácu a odchádzať z neho až po skončení pracovného času.“

Povinnosť nosiť pracovný odev predpísaný zamestnávateľom je povinnosťou zamestnanca, pričom nesplnenie tejto povinnosti je porušením ustanovenia § 81 písm. a) zákona č. 311/2001. Keďže prezliecť sa do pracovného odevu je následne úkonom potrebným pred začiatkom práce alebo po jej skončení v súlade s ustanovením

§ 220 ods. 2 zákona č. 311/2001, tak samotné prezlečenie je výkonom práce a teda spadá do pracovného času resp. prípadnej práce nadčas.

Releated

KOLEKTÍVNE VYJEDNÁVANIE V UTAJENÍ.

Vzhľadom na fakt, že OZ ČLEN nie je aj napriek žiadostiam a ponúkanej podpore pri kolektívnom vyjednávaní informované o čiastkových návrhoch, tak zamestnávateľa, ako aj zástupcov ZO ECHOZ pri SLOVNAFT, a.s. dozvedáme sa sa tieto informácie len z druhej ruky a teda tieto informácie nemáme potvrdené. 1. Zamestnávateľ predložil prvotný návrh zvýšenia miezd o 0,8%, […]

PODORA KOLEKTÍVNEMU VYJEDNÁVANIU

19.4.2021 Vec: Podpora pri kolektívnom vyjednávaní Vážený pán predseda ZO ECHOZ pri Slovnaft, a.s., dovoľujeme si Vás osloviť zo strany Odborového združenia ČLEN, s ponukou podpory kolektívnemu vyjednávaniu, vedenému Vašou odborovou organizáciou so zamestnávateľom. Sme pripravení na priebežné rokovania o všetkých návrhoch do kolektívnej zmluvy tak zo strany zamestnávateľa, ako aj Vašich návrhoch a sme […]